Kara Kalem Resim Dersleri
Bugünkü yazımızda gerçekçi bir şekilde karakalem su damlaları nasıl çizilir? Bu konuya değineceğiz. Gerçekçi karakalem su damlacıkları çizmek zor bir iş gibi görünebilir. Ancak, bu yazımızı okuduktan sonra su damlaları gibi zor görünen çizimlerin oldukça kolay çizilebileceğini göreceksiniz. Karakalem su damlacığı çizimini en gerçekçi çizebilmek için ilk önce ışığın şeffaf bir nesne üzerinde nasıl davrandığını anlayarak başlayabiliriz. Önceki yazılarımızda da değindiğimiz bir konu var ki oda; Ressam olmanın en birincil koşulu hemen her şeyi gözlemekten geçer. Işığın diğer nesneler üzerindeki yansıması ile su gibi saydam nesneler üzerindeki yansıması farklıdır. Katı nesneler üzerinde ışığın yansıması daha anlaşılır ve kolaydır. Su damlacıkları üzerinde ise neredeyse sonsuz şekilde ve tonda yansıma mevcuttur. Şimdi sizlere adım adım gerçekçi karakalem su damlacığı nasıl çizilir bunu anlatacağız. Üstelik detaylı resimler eşliğinde ve anlatımı da oldukça sade tutarak sizinle paylaşacağız.

İlk olarak aşağıda karakalem çizimi yapılmış resim üzerinden hareket edelim ve su damlası üzerine ışık kaynağının hangi yönde gelmiş ona bir bakalım.
Kara Kalem Resim Dersleri
Bu resimde gördüğünüzü gibi su damlacığı üzerine yansıyan asıl Işık kaynağı sağ üst köşeden gelmekte. Ancak su gibi saydam nesneler içine ışık kaynağı nüfuz edebildiği için su damlacıklarının zeminle temas eden alanlarına da ışığın parlaklığından söz etmek mümkün. 
Kara Kalem Resim Dersleri
Su damlasının hacimli görüntüsünün yanı sıra zemin üzerinde mercek etkisi yapma özelliğine de yeri gelmişken değinelim. Su damlacığının üzerinde ışık efektleri olduğu kadar suyun kendi içinde de ışığı yayma ve yansıtma özeliği bulunur. Bu çizimde gördüğünüz üzere aslında katı nesnelerde göremeyeceğiniz bir şekilde sağ üst köşeden gelen ışık efekti kendi içinde kırılmaya uğrayarak su damlacığının sol kısımlarında da kendini gösteriyor.
Kara Kalem Resim Dersleri
Su gibi şeffaf ve geçirgen nesnelerin çizimi ile katı nesnelerin çizimi arasındaki farklardan biride; Katı nesne üzerine düşen ışık nesnenin diğer köşelerine doğru etkisini azaltırken su damlacığı gibi nesnelerde zıttı durum oluşturmasıdır. Mesela bu karakalem su damlacığı çiziminde görüldüğü gibi damlanın asıl sağ üst köşesinden gelen ışığın bir kısım alanda güçlü bir etkisi varken yine damlanın sağ tafının sol tarafına göre daha koyu tonların kullanılmış olmasıdır. 
Kara Kalem Resim Dersleri
Bu karakalem çizim anlatmak istediğimiz durumu daha iyi gösteriyor. Gördüğünüz gibi ışığın düştüğü noktanın kenarları su damlacığının diğer alanlarına göre daha kontrastı yüksek çizilmiş.
Kara Kalem Resim Dersleri
Ayrıca su damlacığı ne kadar saydam olsa bile bir hacmi yüzey üzerinde bir gölge bırakır. Nerdeyse su damlasının tamamı yer ile temas eden noktaları gölge oluşturabilir.
Kara Kalem Resim Dersleri
Su damlacığının zemin üzerinde en çok gölge kısımlarına dikkat ederseniz. Bu koyu tonlamalar su damlasına hacim ve gerçeklik katan en önemli noktalardır.
Kara Kalem Resim Dersleri
Su değdiği zeminlerde bir çok farklı şekle bürünebilir ve farklı görünebilir. Aynı şekilde ışığın su üzerindeki etkisi ışık kaynağının sayısından ve şiddetinden dolayı değişik şekillerde görünebilir. Sizde su gibi saydam nesneleri çizmeden önce suyun yer aldığı yüzeyde uzun süre incelemelisiniz. Bu şekilde çiziminiz daha başarılı olabilir. Şimdi Sizlere yukarda çizimi yapılan su damlacıklarının teknik olarak çiziminin nasıl yapıldığını resimler eşliğinde gösterelim.
Kara Kalem Resim Dersleri
Öncelikle suyun zemin üzerinde oluşturduğu şekli Kabataslak çiziniz. Çizim tamamlandıktan sonra ise Sıra basit şekillere hacim kazandırmaya geldi. 
Kara Kalem Resim Dersleri
Karalama işlemi birkaç adımda ve deneme yanılma yöntemi ile yapılır. Karalama işlemini her tamamladığınızda kâğıt kalemi ile gürültülü alanları yumuşatın. Su gibi saydam bir nesnede bu olmazsa olmazlardandır. Oldukça pürüzsüz görünmesi lazım. Kağıt kalem ile önceden karaladığınız alanları dağıtın. Tabi tonlamalarınıza dikkat edin.
Kara Kalem Resim Dersleri
Hani bütün saydam nesnelerde mutlaka en parlak yer olur ya. İşte şimdi sıra orayı vurgulamaya geldi. İşte bu işlem su damlacığına hayat verecek olan andır. Neredeyse bu şekliyle bile yaptığı çizimden memnun kalıp Masadan kalkmak isteyen olacaktır. Ama durun daha bitmedi.
Kara Kalem Resim Dersleri
Evet, geçişlerin yumuşak olması için beyaz renk kalem ile koyu renk kalemizle çizilen alanları kâğıt kalem ile harmanlıyoruz. Küçük detayları da çizince işte karşınızda gerçeğini hiç aratmayacak bir su damlacığı çizimimiz oldu. Bu şekilde ilk su damlacığımızı çizdik. Sırada diğer su damlacıklarını çizmek kaldı. Bu mantıkla diğer su damlacıklarınızı da çizebilirisiniz. Tabi teknik aynı. Her bir su damlacığı üzerindeki ışık ve gölge oyunları farklı olacaktır.
Kara Kalem Resim Dersleri
İşte böyle sevgili dostlar. Bu günkü yazımızda sizlere gerçekçi bir biçimde karakalem su damlacığı nasıl çizilir sizlere dilimiz döndüğünce anlatmaya çalıştık. Bir sonraki yazılarımızda daha sizlerle buluşmak dileğiyle. Bu arada uzun bir süredir sitemiz üzerinden verilen karakalem resim siparişleri dolayısı ile sitemize yeni yazılar ekleme şansımız olmadı. Bu sebepten ötürü sitemizin sadık takipçilerinden özür dileriz. Önümüzdeki günlerde yeni bir karakalem resim yazımızla devam etmek dileğiyle…

Yorum Gönder Blogger

 1. Merhaba, elinize sağlık burada kullandığınız beyaz kalemle ilgili bilgi verir misiniz?

  YanıtlaSil
 2. Merhaba,Bu resimde kullanılan beyaz kalem Derwent markadır. Hobi marketlerde veya İnternet üzerinden sipariş verebilirsiniz.

  YanıtlaSil
 3. Merhaba;
  Ben sitenizi severek takip eden biri olarak yeni yazılarınızı sabıırslıkla bekliyorum. Sahi bu arada ne zaman yeni konular paylaşacaksınız acaba:))

  YanıtlaSil
 4. Merhabalar Nevin Hanım sitemize göstermiş olduğunuz ilgi ve alaka için sonsuz teşekkür ederiz Elimizden geldiği kadar internet sitemiz üzerinden karakalem resim çizimi konusunda birtakım bilgiler vermek gayretindeyiz. Tabiri caizse kış dönemi bizim sektörde İşlerin en yoğun olduğu döneme denk geliyor Bu sebeple yoğun portre sipariş derinden dolayı internet sitemizde yeni yazılar ve konular paylaşamıyoruz maalesef ancak bu demek değildir ki Yeni konular paylaşmayacağız fırsat bulduğumuzda kesinlikle yeni çözümlerimizi ve bilgilerimizi sizlerle paylaşacağız sabırlı olun :))) Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 5. NİLÜFER EKİNSalı, Temmuz 10, 2018

  Çok aydınlatıcı olmuş. Kara kalem çizimi ile ilgili başka hiçbir yerde böylesine detaylı ve anlaşılır bir açıklama görmemiştim. Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil

 
Top