Karakalem ile çiçek nasıl çizilir
Nesne ve objelerin karakalem çizilmiş detaylı anlatımları sitemizde fırsat buldukça sizlerle paylaşma gayreti içindeyiz. Bugün sizlere adım adım karakalem gül resmi nasıl çizilir? Resimler eşliğinde detaylı bir şekilde anlatımını yapacağız. Amerikan güzeli filmini izleyenler hatırlayacaktır. Filmin afişinde göbek üzerindeki gülü anımsatacak bir kompozisyonla çilmiş bu harika karakalem resminin nasıl çizildiğini sizlerle paylaşacağız. Resim sanatıyla uğraşanlar bilir. Mesela bu karakalem çizimde gül tek başına çizilebilirdi. Ancak çizimi yapılan nesneler belirli bir kompozisyon dâhilinde çizildiğine daha etkileyici olabiliyor. Örneğin bir sandalye çizimi yapılacaksa üzerine öylesine bırakılmış bir ceket veya bir şapkada dâhil edilebilir çizime. Bu çiziminizi yavan olmaktan kurtaracak ve zenginlik katacaktır. Şimdi; karakalem bu çizim nasıl yapılmış hadi adım adım inceleyelim. İster karakalem resim olsun isterse diğer tüm çizim sanatlarına başlamadan önce yapılması gereken ilk şey Çizimi yapılacak görselin çizilecek olan yüzey üzerinde ne kadar yer kaplayacağına ve yüzey üzerine de nereye uygulanacağına karar vermekle başlar. Yani öyle gelişi güzel çizime başlanmaz. Bu çizimde de gül kâğıt üzerinde yerleştirilecek olan alanlara araştırma çizgileri ile göz kararı çizimi yapılır. Hafif çizgiler ile göz kararı gülün şekli ilk etapta kâğıda çizilir. Araştırma çizgileri ile elde edilen Çizim gerçek görselle benzerlik gösterdiğine kani olduktan sonra sıra fazladan çizilen yumuşak çizgiler silinir. Ortada sadece gülün belirgin olan çizgileri kalır. Şimdi de çizime şahsiyet ve derinlik kazandırma aşamasına geçebiliriz.
karakalem resim dersleri
Gül yapraklarının kendine has kıvrımları vardır. Elinizdeki tek bir renkle ( siyah) gül yaprakları üzerindeki bütün bu tonlamaları yakalamak ve gerçekçi bir biçimde yansıtmak gözünüzü korkutmasın. Zamanla çimleriniz üzerinde hakimiyetiniz her çizmden sonra fark edilir derecede artar. Dikkat ederseniz ışığın etkilemediği alanlar aşırı koyu bir biçimde vurgulanmış yaprağın bazı kısımları direk ışığa maruz kaldığı için çok az veya hiç tonlama yapılmamış.
karakalem resim dersleri
Çizim şimdiden harika görünüyor.) Sizce de öyle değil mi? Gül yapraklarının dışa doğru yayılan kıvrımları hafif dokunuşlar ile çizildi, gölgede kalan alanlar ise daha sert çizgilerle oluşturuldu. Burada dikkat edilmesi gereken bir noktada şudur. Gül yapraklarının aldığı şekle uygun bir biçimde karalamalarını gerçekleştirmelisiniz. Bu şekilde yaprak gibi nesnelerinin kendine has dokusunu karakalem çizimlerinizde daha gerçekçi, bir biçimde yansıtabilirisiniz. Ayrıca bu çizimde yine çok yumuşak tonlamaları karakalem resim çiziminde yardımcı malzeme olarak kullandığımız; fırça veya kâğıt kalem kullanarak elde edebilirisiniz. Sitemizde karakalem resim çizimi için gerekli malzemeler sayfamızdan yararlanabilirisiniz.
karakalem resim dersleri
Karakalem ten çizimi beklide en zor çizimler arasında sayılır dersek abartmış olmayız. Mesela bu resimde de gördüğünüzü gibi bu muhteşem göbeğin çizimi en az gül yaprağını çizmek kadar uğraştırıcı olabilir. Böylesine pürüzsüz alanlarda tonlamalarınızın şiddetini oldukça iyi ayarlamanız gerekir. İşin zor olan kısmıda budur zaten. Dikkat ederseniz göbek deliğinin etrafı o kadar dikkatlice tonlanmış ki gerçekten Göbek deliğinin olduğu yer göbeğin diğer alanlarına göre çukurda kaldığı izlenimini verebiliyor. Çizimlere gerçeklik katan işte ince tonlamalar ve ayrıntılardır sevgili dostlar. Sabısız bir şekilde bir an önce çizimi tamamlamaktansa sabırla çizimini yaptığınız nesnenin her bir detayını kağıda keyif alarak çizmeye çalışmak bu işin püf noktasıdır diyebilir. Zaten asıl meselede Yaptığınız işten keyif almak değil mi?. O halde çiziminizin tadını çıkarın!
karakalem resim dersleri
Bugünkü yazımızda karakalem muhteşem bir göbek üzerinde çizilmiş karakalem bir resmin nasıl çizildiğini sizlere anlatmaya çalıştık. Umarız yazımızı faydalı bulup keyif almışsınızdır. Bu arada karakalem resim siparişi vermek isteyen ziyaretçilerimiz sitemizde yayınladığımız telefon numarasından veya whatsapp üzerinden bizimle hızlı bir şekilde iletişim kurabilirler. Çizimlerimizin benzetme ve memnuniyet garantili olduğunu belirterek şimdilik veda ediyoruz. Hoşça kalın.
karakalem resim dersleri

Yorum Gönder Blogger

  1. İlginç bir konu ,güzel bir anlatım.Teşekkürler

    YanıtlaSil
  2. Abi maşşallah karakalem resim ile ilgili ne varsa neredeyse hepsine değinmişsiniz.

    YanıtlaSil

 
Top