Portre Resim
Portreresim.com Türk Sinemasının "Sultan" lakaplı en güzel kadın yüzlerinden biri olan Türkan Şoray'ı ünlülere ait portreler köşesinde ağırlıyor. Acaba Türkan Şoray'ın birbirinden güzel sinema karelerinden hangi resmini çizmeliydik? Sonra O'nun en güzel filmlerinden biri olan "Selvi Boylum Al Yazmalım" filmindeki o muhteşem bakışını Kara kalem Resim olarak çizmeye karar verdik. Umuyoruz ki, sizler de bu Karakalem Portre Çalışmamızı beğenmişsinizdir.

"Selvi Boylum Al Yazmalım" Yediden yetmişe bir çoğumuz bu filmi eminim ki defalarca izlemiştir. Her izlediğinde de aynı keyfi veya hüznü yaşamıştır. Filmin konusu kısaca şöyledir; Bir tarafta sırılsıklam aşık olduğu gönlünü kaptırdığı yakışıklı ama sorumsuz kamyon şoförü İlyas(Kadir İnanır), diğer tarafta ise çocuğuna ve kendisine evini ve kucağını açan zor gününde ona sahip çıkan bir adam Cemşit (Ahmet Mekin). Bu iki adam arasında bir tarcih yapmak zorunda kalan Asya'nın (Türkan Şoray) bir karar vermesi gerekmektedir. Gerçek aşkın, sevginin  ne olduğunu Asya iç dünyasında sorgulamalar ve gelgitler yaşayarak öğrenmeye çalışır! Gerçek sevgi, sahip çıkmak, emek vermek midir? Yoksa kalbinin sesini dinlemek midir? İzlemeyenler için klasikler arasına giren bu filmi izlemelerini tavsiye ediyorum. 


Unutulmaz Replik : Sevgi neydi, sevgi iyilikti, dostluktu… Sevgi emekti.


1960'lı yıllar Türk Sineması açısından oldukça önemlidir. Bu dönem, daha sonra kendilerinden 4 büyükler diye söz ettirecek büyük kadın oyuncuların sinemamıza dahil olduğu yıllardır. Fatma Girik, Hülya Koçyiğit, Filiz Akın ve Türkan Şoray! Fatma Girik; oynadığı filmlerde oldukça dinamik canlı, girişken ve hiç pes etmeyen yönü ile biraz da erkeksi roller çalan tipleri canlandırır. Filiz Akın ise kadın oyuncular içerisinde daha çok "Kadınların Batılı Yüzü" olarak bilinir. Upuzun sarı saçları, incecik beli ve daha çok zengin burjuva ailelerinin kızı rolünde, fakir erkeklere gönlünü kaptıran zengin kızı oynar. Hülya Koçyiğit için rol yelpazesi daha geniştir. O, çok farklı rollere bürünme yeteneği olan, her sosyal sınıfa ait rolleri canlandıran bir aile kızı. Türkan Şoray için ise ayrı ve geniş bir parantez açmak gerekecektir. O, Türk Sinemasında oldukça güzel bir yüz, erkekler tarafından çok çekici bulunan bir kadın algısı yaratacaktır.

Baş döndürücü fiziksel güzelliğini hem güldürü, hem dram türü filmlerde aynı başarıyla sürdürecekti. Türkan Şoray, Yeşilçam Sinemasında hemen hemen her sosyal sınıfa ait kadın rolleri müthiş bir inandırıcılıkla beyaz perdeye yansıtabilmiş bir oyuncu. Türkan Şoray İri gözleri, siyah saçları, ve hafif dolgun fiziği ile tipik bir Türk Kadını modelidir. O, oynadığı inandırıcı rollerdeki başarısını, içimizden biri olmaya borçludur. Türk sinemasının perdeye en güzel resim veren kadın oyuncusudur. Daha ilk görüşte sinemasal açıdan zengin, seyirciyi güzelliği ile etkileyen özel bir görüntüsü vardır. Abartılı ve ulaşılamaz güzelliğine rağmen, seyirciye perdeden geçirdiği elektrik, her zaman samimi ve sıcak olmuştur. Bu olumlu özellikleri ile Türk Sinemasında Türkan Şoray  bambaşka ve özel bir yere sahiptir.  Özellikle Kadir İnanır ile oynadıkları bir çok filmde mükemmel bir uyum sağlamış olan Türkan Şoray, Türk Sinemasında "Sultan" lakabı ile bilinir. 

O bir fenomen haline gelmiş ve bir çok kadın oyuncu onu taklit etmiştir. Sinemamızda kadın oyuncuların bir filmde yapabileceklerinin sınırı "Türkan Şoray Kanunları" olarak adlandırılmıştır. Senarist ve yönetmenler O'nun kurallarına göre öyküler ve hikayeler yazmıştır. Öpüşme ve yatak sahnelerine sınır koyan oyuncu, bu hali ile de milyonların kendisine olan hayranlığını arttırmıştır. 

Sultan Türkan Şoray Karakalem Portre Resim Çizim


karakalem resim çalışmaları


Sipariş FormuYorum Gönder Blogger

  1. İşte Türkan Şoray bakışı budur. Çok güzel. Türkan Sultan!!!

    YanıtlaSil
  2. Süper bir kara kalem çizim. Valla ben bayıldım.Kara kalem resim budur işte!

    YanıtlaSil

 
Top