karakalem resimler
Şair Nevzat Çelik'in ceza evinde sözlerini yazdığı ve Ahmet Kaya'nın bestelediği, o her dinlediğimde beni büyüleyen Şafak Türküsü'nde geçen şu söz, özellikle dikkatimi çok çekmiştir. "Türkü tadında yaşamak isterdim." Ne demekti acaba türkü tadında yaşamak? Gerçekten siz hayatı Türkü tadında yaşayabiliyor muydunuz? Yine hayatı "Türkü Tadında" yaşayan bildiğiniz tanıdığınız birileri var mıydı? Sizi bilmem ama, hayatı gerçekten bir şiir gibi, güzel müzik gibi, kulağa hoş gelen bir türkü gibi yaşayan tanıdığım biri var; Osman Eren! Osman Eren kimdir diye tanımayanlar için tek cümle ile söylemeliyim ki O, gerçek bir "Doğubayazıt Sevdalısı". Türkiye'nin doğudaki en uç sınır ilçesi olan Doğubayazıt'ın, her santimetre karesini, tarihini, kültürünü bilmek, öğrenmek ve en önemlisi belgelemek isteyen bir araştırmacı yazar. O, adeta çocukluğunun ve hatıralarının ev sahipliğini yapan memleketi ne  "Gönül Borcunu" yerine getirmek isteyen biri. Gerçek bir memleket aşkı sanırım böyle bir şey olsa gerek! Osman Abi'ye, sadece bir araştırmacı/yazar dersem ve bu yönünü ön plana çıkartırsam O'na büyük bir haksızlık ederim. Çünkü O aynı zamanda bir duygu adamı ve çok güzel şiirler yazan iyi bir şair.

Osman Eren, Doğubayazıt yöresinde belki de en ünlü simalardan biri. Ak sakalları, babacan tavırları ile yediden yetmişe herkesin sevdiği ünlü kişilerden. Kişisel olarak kendi yaşamımda bu kadar özel ve önemli yeri olan Sn. Osman Eren'e ait Portre Resim çalışması yapmasam her halde hiç olmazdı. Bu sebeple kendisine olan sevgimi ve saygımı yapabileceğim en güzel şekilde göstermek istedim.

Bundan sonraki tüm kültürel çalışmalarında, iyi niyetli girişimlerinde, aile hayatında ve Doğubayazıt aşkı için atacağın her adımda hep "Yolun açık olsun güzel adam"


Araştırmacı-Yazar-Şair Osman Eren Portre Karakalem Çalışması


Portre Sipariş

Yorum Gönder Blogger

 
Top