Adım Adım Resim Dersi

Merhaba Sevgili Portreresim Okurları. Bu gün sizlere adım adım kara kalem portre resim nasıl çizilir örnek resimler eşliğinde anlatma...

adım adım portre resim nasıl çizilir
Merhaba Sevgili Portreresim Okurları. Bu gün sizlere adım adım kara kalem portre resim nasıl çizilir örnek resimler eşliğinde anlatmaya çalışacağım. A'dan Z'ye karakalem resimin neresinden nasıl başlanır hangi kalemler ve hangi yöntemler kullanılır, bu alandaki bilgimiz ve birikimimiz ölçüsünde ve mümkün olduğunca net ve açık bir ifade ile sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Umarım bu çalışmamız resim çizmeye meraklı arkadaşlarımıza faydalı olur. Dilerseniz hemen başlayalım. Baştan söyleyeyim her yiğidin yoğurt yemesi farklıdır diye bir atasözümüz vardır ya, bunun gibi karakalem portre resim çiziminde de izlenen yol çizerden çizere değişmektedir. Karakalem resim portre çiziminde çizerin kendi takip ettiği yöntem ve tarz değişik olabilir. Burada anlatılanlar bu yöntemlerden sadece biridir. Zamanla sizlerde kendi resim çizme tarzınızı belirleye bilir ve ortaya harika eserler çıkartabilirsiniz. Yani portre çizimine nereden başlamalıyım sorusunun cevabı aslında daha çok sizde saklıdır. Zaman içinde portre resmi çizdikçe kendi tarzınız oluşacaktır.

Adım Adım Kara Kalem Portre Resim Nasıl Çizilir?


* Resim Çizmek için Kullanacağımız malzemeleri sıralayalım;

  • H,2B,6B 0,5 Mekanik kalem,
  • Füzen kalem,
  • Hamur silgi,
  • Karıştırıcı, 
  • Şöhler kağıt 
Malzemelerimiz bunlar.Ben izlerken oldukça etkilendiğim, hatta defalarca izlediğim halde seyretmekten bıkmadığım bir film olan Braveheart filminde William Wallece karekterini canlandıran Mel Gibson’un filmden bir kare olan resmini çizmeyi uygun gördüm. 

* Karakalem Portre Çizimine Başlıyoruz...

Portre resim çiziminde kurallarımızdan biri portresini çizeceğimiz kişinin yüzünü yani baş kısmını kağıdımıza ortalamaktır. Bunun için kağıdın orta yerine  uygun büyüklükte bir daire çizip yüzü bu daire içine yerleştirmektir.Göz kararı Kafa büyüklüğünü ayarlayıp tam resim kağıdımızın ortasına gelecek şekilde çizimimize başlıyoruz.

Adım Adım Kara Kalem Resim Dersi
Resim-1 de gördüğünüz gibi kafanın duruş şekline göre burnu yukarıdan aşağıya dik bir vaziyette, tam burnun ortasından geçecek şekilde dikey çizgimizi çiziyoruz. Bu bizim merkez çizgimiz oluyor. Tabiri caizse yüzü ikiye ayıran çizgimiz budur. Daha sonra yüzü alın başlangıcından itibaren üç eşit parçaya bölecek şekilde dilimlere ayırıyoruz. Bu çizgilerimizin her biri daha sonra resmimizi kolay çizmek için işimize yarayacaktır. Dikkat ederseniz, sağ gözün buruna yakın bitiş yerinden aşağı inecek şekilde düz bir çizgi çizdiğimizde, bu bize dudağın başlangıç noktasını verecektir. Aynı şekilde diğer göz içinde aynı durum söz konusudur. Yukarıdan aşağı ikinci bölüm çizgimiz bizim kaş hizasıyla kulağın üst kısmını, ikinci alt bölüm çizgiside burun bitişiyle kulak bitişini belirler. 2 çizgimizle 3 çizgimizi ortadan ikiye böldüğümüzde bu da bizim göz büyüklüğümüzü belirler. Resmimizi dikkatli incelediğinizde bu durum daha net anlaşılmaktadır. 

Bu formülümüz her resim için hemen hemen geçerlidir diyebiliriz. Yani portresi çizilecek kişilerin surat şekillerine göre bu oranlar az çok değişlik gösterebilir. Yani mesela burnu büyük biri için bu formülde birazcık şaşma olabilir yada ne bilelim ağzı normalden daha büyük biri için de keza birazcık formülümüz tutmayabilir. Ama olayın mantığı bu şekilde işler. Göz kararı portremizin ilk aşaması ne nerde nasıl duracak bunu belirledikten sonra sıra biraz daha detayları resmimize işlemeye geldi.

resim çizimine giriş
Resim-2 de gördüğünüz gibi kalemimizle serbest biçimde korkmadan kabaca saçları gördüğünüz şekilde, fazla detaylara girmeden belirgin yerlerini gösterecek şekilde karalıyoruz. Cesurca diyorum çünkü yanlış çizdiğiniz yerlerde silginizi kullanmaktan kimse sizi alıkoyamaz. Araştırma çizgileri denen korkusuz çizgilerimizle iyice resmimiz belirmeye başladı. 

Sevgili arkadaşlar bu arada bir hatırlatma yapalım yeri gelmişken. Çizim yaparken resim kağıdınızla elinizin arasında temiz boş bir kağıt olmasının çok faydası olur. Karakalem resim çizenler çok iyi bilirler resim kalemleri biz resim kağıdı üzerinde işlemlerimizi yaparken hem elimizin alt tarafıyla beraber resim kağıdımız da da çok leke oluşmasına sebebiyet verir bunun için elimizin altında boş bir kaç kağıt mutlaka olsun. Hem kalem uçlarını sivriltmek için karalama kağıdı olarak da işimize yarar. İnce detayları çizerken kalemin uç tarafını müsvette kağdımızın üzerinde yuvarlayarak kalem ucunu inceltebiliriz. Bu küçük notu da burada yeri gelmişken belirttikten sonra diğer aşamamıza geçelim.
resim dersleri
Resim-3'te gördüğünüz gibi saç kaba taslak çizilmiş fazla detaya girilmeden. Çizime başlarken ayırdığımız bölümler işimizi gördüğü için hamur silgimizi kullanarak(nazikçe) silindi. Her şeyi de silmenize gerek yok Karıştırıcımız aracılığıyla gereksiz araştırma çizgileri kağıt üzerinde dağıtabilirsiniz. Gözler en önemli kısım sayılır bana göre. Burada yine H kalemle araştıra araştıra bulduğumuz doğru çizgilerimizle gözler yerli yerince oturtuldu. Resimde gördüğünüz koyu alanları da 2B kalemle belirginleştirildi. Ayrıca yüzde ki gölgelendirmeleri yine asıl resme uygulayarak yine hafifçe vurgulandı. Gördüğünüz gibi bütün halinde ilerliyoruz. Yöntemimiz bu. Zaten bu aşamadan sonra resmin tamam mı? Devam mı? sorusunun cevabı belli olur. Yani portre çiziminiz bu aşamada size asıl resimle benzerlik anlamında umut veriyorsa sonraki aşamaları daha iştahla yapabilirsiniz. Yoksa zaten devam etmeyi düşünmezsiniz.
adım adım resim öğreniyorum
Resim-4 fazla anlatılacak bir durum gördüğünüz gibi yok. Biraz daha yanak ve çene bölgesi karalanıp dolgu yapılmış.
Kara kalem resim öğreniyorum
Resim-6 Saçlar 6B kalemle ve füzen kalem le belirginleştiriliyor. Yani bu aşamada işimizin daha kolay olduğunu söyleyebilirim. Nedeni şu; Bundan sonraki aşama bizim karalamadaki ustalığımızda .Yani sabırlı bir şekilde dantel yapar gibi portremizde gerekli koyu olması gereken noktaları koyu daha az koyu olacak alanları da ona göre kalem darbeleri ve hareketleri ile sürdürüyoruz. Unutmayın sabır bu işin anahtarıdır. Ara sıra portre çiziminizi bırakıp şöyle bir kaç dakika başka bir şey ile ilgilenip tekrar çiziminize bakmayı deneyebilirsiniz. Böylece hatalarınızı görmek mümkün olabilir. Tonlamalarınızı, karalamalarınızı defalarca resminizin üzerinde geçerek istediğiniz kıvama gelene kadar yapmalısınız. Portremiz neredeyse tamamlanmak üzere.
Adım Adım Kara Kalem Resim Dersi
Artık son düzenlemelerimiz. Saçlarda gerçeklik olgusu kazandırmak için üçgen şeklinde kestiğimiz silgimizi saç yapısına uygun darbelerle hafif saç telleri efekti veriyoruz. HB kalemimizle çok ince saç tellerini çiziyoruz. Asla saç çizerken gerçekteki gibi saç kıllarını tek tek çizmeye kalkışmayın. Buna ne zamanınız yeter ne de başarılı bir sonuç alırsınız. Burada asıl yapılması gereken resmimiz aslındaki gibi Saçın görünüşüne göre bölümlere ayırıp gereken yerlerde saçın hareketine göre karalayıp yer yer ince uçlu kalemle tel telmiş gibi göstermeye çalışmaktır. Sonrasında karıştırıcı(kulak pamuğu da olabilir)yardımı ile düzenlemek, işin sırrı bu.
Adım Adım Kara Kalem Resim Dersi
Gördüğünüz gibi artık sona geldik hafif kirli sakalımızı göstermek için neredeyse her uç kalemle kağıdımıza hafif dokunuşlar gerçekleştirdik. Kirli sakal yada kısa saç çalışırken tek numara kalemle yapmamaya çalışın, çünkü gerçeklik duygusunu gördüğünüz gibi bu şekilde verebiliyoruz. Evet benden şimdilik bu kadar sevgili arkadaşlar.Umarım bu anlatımım yardımcı olmuştur. Karakalem resim çizimi konusunda düşünceleri yada tecrübeleri olan arkadaşlar varsa öğrenmekten keyif duyarım. Lütfen bilgilerinizi paylaşmaktan esirgemeyin. Kalın sağlıcakla..

COMMENTS

BLOGGER: 50
Loading...
Ad

adım adım resim dersleri,4,Adriana Lima,1,ağız nasıl çizilir,1,Ahmet Kaya,1,Al Pacino,2,anne resmi,1,anneler günü hediyeleri,2,Anneler günü hediyesi,3,araba nasıl çizilir,1,Aragorn,1,Arnold Schwarzenegger,1,atatürk,2,atatürk resmi,1,ayak nasıl çizilir,1,Babalar Günü Hediyesi,1,babaya hediye,1,bayan portre resimleri,3,bebek portre resim,2,bebek resim çalışmaları,2,Ben Stiller,1,Brad Pitt,1,Bruce Willis,1,Cem Yılmaz,1,cem yılmaz resimleri,1,Clint Eastwood,1,Cristiano Ronaldo,1,Cüneyt Arkın,1,çizilmiş anne resmi,1,çocuk portreleri,2,Daniel Craig,1,didier drogba,1,dişler nasıl çizilir,1,doğum günü hediyesi,2,el nasıl çizilir,1,Elijah Wood,1,Emrah,1,en güzel portre resimler,2,en güzel portre resimler.,1,erkek arkadaşa hediye,1,erkek portre,5,eskiz,1,evlilik yıldönümü hediyesi,1,farklı hediye,1,fatih terim,1,Frodo Baggins,1,göz çizim tekniği,1,göz nasıl çizilir,1,gül nasıl çizilir,1,güzel karakalem resimler,2,hangi malzemeler gerekli,1,hediye,1,Hızlı Portre resim,8,hızlı portre resim.,2,hızlı portre resim. kara kalem resim,1,Jack Sparrow,1,Jason Statham,1,jim carrey,1,Johnny Depp,1,kadın resimleri,1,kadir inanır,1,kalem nasıl tutulur,1,Kaliteli kara kalem resimler,2,Kaliteli karakalem resimler,4,kalitelir portre resim,1,Kara kalam Portre Resim,4,kara kalem,16,kara kalem çizilmiş resimler,1,kara kalem nasıl çizilir,1,kara kalem portre çizdirmek,1,kara kalem portre resimler,2,kara kalem resim,12,kara kalem resimler,2,karakalem,12,karakalem aile resmi,1,Karakalem angelina jolie,1,karakalem atatürk,1,karakalem bayan resmi,1,karakalem bebek resimleri,2,karakalem çalışmaları,6,karakalem çay bardağı,1,karakalem çizimi,1,karakalem çizimleri,3,karakalem çocuk resimleri,3,karakalem dersleri,2,karakalem el çizim teknikleri,1,karakalem elma nasıl çizilir,1,karakalem erkek resimleri,2,karakalem göz çizimi,1,karakalem ile ayak çizim,1,karakalem ile çizilmiş bebek resimleri,1,karakalem ile çizilmiş çocuk resimleri,1,karakalem ile çizilmiş resimler,2,karakalem ile el çizimi,1,karakalem ile köpek resmi nasıl çizilir,1,karakalem kız kulesi,1,karakalem köpek resimleri,1,Karakalem portre,12,karakalem portre çizdirmek,1,karakalem portre fiyatları,1,karakalem portre resim,9,karakalem resim,39,karakalem resim çalışmaları,18,karakalem resim çizdirmek,10,karakalem resim çizmek,3,karakalem resim dersleri,9,karakalem resim fiyatları,2,karakalem resim kadın resmi,1,Karakalem resim malzemeleri,1,Karakalem resim nasıl çizilir,15,karakalem resim nerede çizdirilir,1,karakalem resim sipariş,9,karakalem resim teknikleri,1,karakalem resim Türken Şoray,1,karakalem resim yaptırma,1,karakalem resim yaptırmak,1,karakalem resimler,10,karakalem resimleri,1,karakalem sipariş,3,karakalem sitesi,1,karakalem ünlü portre resimleri,3,Karakalem ünlü resimleri,26,karakalem yaptırma,1,karakalemle araba nasıl çizilir,1,karakalemle çizilmiş bayan resmi,1,karakelem resim,2,karikatür,1,karikatür çizdirmek,1,karikatür çizimi,1,karikatür fiyatları,1,karikatür sipariş,1,karikatür yapan site,1,kedi,1,kedi resimleri,1,kemal sunal,1,kenan imirzalıoğlu,1,Kıvanç Tatlıtuğ,1,kolay köpek resmi çizmek,1,köpek resmi nasıl çizilir,1,kuzey güney,1,Leonardo di caprio,1,Lionel Messi,1,Mel Gibson,2,meyve resmi çizmek,1,Mükemmel Karakalem Resimler,1,Mükemmel portre resim çizmek,1,müşteri yorumları,1,Orhan Gencebay,1,örnek karakalem resimler,1,özel hediye,1,özel hediyeler,2,portre,6,portre çizdir,10,Portre Çizimleri,1,portre kara kalem resim,1,Portre Karakalem Resim,1,portre resim,26,portre resim çalışmaları,1,portre resim çizdirmek,2,portre resim çizmek,2,portre resim nasıl çizilir,2,portre resim sipariş,4,portre resim.,2,portre resimler,1,portre sipariş,2,portre ünlü resimleri,5,portre yaptır,10,portremi çiz,8,Profesyonel Karakalem Portre Resim,2,profesyonel karakalem resim,10,Profesyonel Karakalem Resimler,1,resim,8,resim çalışmaları,5,resim çizdir,11,resim çizdirmek,2,resim çizimi,2,resim çizimleri,2,resim çizme,1,resim çizmek,4,Resim çizmek için araç gereçler,1,Resim çizmenin faydaları,1,resim çizmeyi öğrenmek,1,resim çizmeyi öğrenmek istiyorum,2,resim dersleri,7,resim fiyatları,1,resim için kağıt kalem yapımı,1,Resim malzemeleri,2,resim nasıl çizilir,3,resim sanatı,1,Resim Sipariş,11,resim teknikleri,1,Ressam olmak,1,rıdvan dilmen,1,Robert De Niro,1,Rusell Crowe,1,sevgililer günü hediyesi,1,Sevgiliye hediye,9,sevgiliye yılbaşı hediyesi,1,Son Samuray,1,su damlası nasıl çizilir,1,Sylvester Stallone,1,tarkan,1,Tatar Ramazan,1,Tom Cruise,1,tom hanks,1,türkan Şoray,1,Türken Şoray Resmi,1,uygun fiyat portre resim,9,ünlü kişiler,1,ünlü resimleri,7,Ünlülerin resimleri,7,videolu anlatım,1,Viggo Mortensen,1,vin diesel,1,Will Smith,1,William Wallace,1,yağlı boya,1,yağlı boya portre resim,1,yağlı boya resimler,1,yılbaşı hediyesi,1,yılmaz erdoğan,1,Zeki Müren,1,
ltr
item
Karakalem Portre Resim Sipariş: Adım Adım Resim Dersi
Adım Adım Resim Dersi
https://4.bp.blogspot.com/-BwJStu2XEeE/W8czEAcqkYI/AAAAAAAAOC8/SnVCax1dnbwvHHB39TXvqP8G8kbmZNzswCLcBGAs/s640/karakalem_Resim%2BDersi.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-BwJStu2XEeE/W8czEAcqkYI/AAAAAAAAOC8/SnVCax1dnbwvHHB39TXvqP8G8kbmZNzswCLcBGAs/s72-c/karakalem_Resim%2BDersi.jpg
Karakalem Portre Resim Sipariş
https://www.portreresim.com/2013/05/adim-adim-karakalem-portre-resim-dersi.html
https://www.portreresim.com/
https://www.portreresim.com/
https://www.portreresim.com/2013/05/adim-adim-karakalem-portre-resim-dersi.html
true
7427361433362727629
UTF-8
Tüm Yayınlar Yükleniyor Not found any posts VIEW ALL Devamını OKU Cevapla Cancel reply Sil By ANA SAYFA SAYFA ETİKET View All BENZER YAZILAR ETİKET ARŞİV ARA TÜM YAYINLAR Not found any post match with your request Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çar Per Cum Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis May Haz Tem Ağs Eyl Eki Kas Ara Şimdi 1 dakika önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 hafta öncesi Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy