portre çizmeyi öğren
Porte nedir? Genel anlamda Portre ; bir kişinin yüz kısmının bazen gövdesi de dahil edilmek suretiyle yüz ifadesinin yansıtıldığı çalışmalardır. Portre karakalem bir resim olabileceği gibi yağlıboya ,heykel yada bir fotoğraf olarak da olabilir. Portrede amaç kişinin, o anki ruh halini duruşunu mimiklerini hatta kişiliğini en güzel şekilde yansıtmaktır. Bunun için portre yaparken bunu bütünsel yani kompozisyon dahilinde yapmakta fayda vardır. Yani biz karakalem portre çizerken bunu gelişi güzel yapmamalıyız.

Bizim meselemiz karakalem resim çizmek üzerine olduğundan dolayı diğer sanat dalları ile ilgili detayları birçok internet sitesinden kolaylıkla bulabilirsiniz. Burada asıl olan konu karakalem resmini çizeceğimiz kişinin en belirgin özelliğini yansıtmak yani mimik, ruh hali gibi ..Bunu görmenin en iyi yolu tabiî ki de karakalem portre olarak çizeceğimiz yüzü canlı olarak karşımızda görüp öyle çizmektir Yani portresini yapacağımız kişiyi karşımıza oturtup karakalem resimini çizmeye başlarsak daha başarılı sonuçlar alabiliriz. Bununda bazı sakıncaları yok değildir. Burada karakalem portresi çizilecek kişinin mümkün olduğu kadar duruş şeklini koruması gerekir.tabi bu durumda Karakalem portresini yapacağımız kişinin sürekli aynı pozisyonda durmasından dolayı biraz sıkıntı yaşaması normaldir.

Karakalem portresini yapacağımız kişinin karşısına ışık kaynağını direkt koymak onu rahatsız edebilir yani gözlerin kamaşmasına sebebiyet verebilir. zaten adamcağız sürekli aynı şekilde durmaktan canından bezmiş birde ışığı adamın gözünün içinse sokmanın bir alemi yok değil mi? Bu sebeple en iyi yol yan taraflarından aydınlatma olacaktır bunun bize diğer bir avantajıda şöyle olur kişinin yüzünde ışık gölge farkları yaratacağı için çizimimiz daha bir dolu dolu olur bize resimimizi tonladığımız zaman profilden çekilmiş bir fotoğrafına bakılarak da çizimler yapılsa da, genel olarak tercih edilmez. 

Yorum Gönder Blogger

 1. çok başarılı bir yazı sayılmaz ama idare eder...

  YanıtlaSil
 2. Orijinal resmi göremiyoruz ama Çizimde, resimdekilerde çok hoşlar. Bu çizimi yapan arkadaşı tebrik ederim. Özelikle bayanın yüz ifadesini çok beğendim.

  YanıtlaSil
 3. İfadeleri Çok güzel veriyorsunuz. Valla bayıldım. Artık resim mi güzel çizim mi çok başarılı bilemiyorum :))))

  YanıtlaSil
 4. Çok Şirinler yaaa...Çizim çok başarılı.

  YanıtlaSil
 5. Bu siteyi yeni keşfettim ve siparişi verdim. İlk başta tedirgindim ama gerçekten hayran kaldım. Çizim süper ve birebir benzetiyor. Emeğinize sağlık, çok teşekkür ederim!

  YanıtlaSil
 6. Çizimini yaptığınız kişilerin orijinal resimlerini de yayınlasanız bizde iki resim arasındaki benzerlikleri inceleyebilsek ama çizimler bir harika emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
 7. Sevdiklerine hoş bir süpriz yapmak istiyorsanız hiç düşünmeden sipariş verebilrisiniz.

  YanıtlaSil
 8. Bu sitedeki resimleri incelediğimde kime kara kalem resim siparişimi kime vereceğime karar vermiş oldum. En kısa zamanda görüşmek dileğiyle..

  YanıtlaSil

 
Top