Merhaba sevgili www.portreresim.com takipçileri. Bildiğiniz gibi portreresim.com kara kalem portre çizimleri sunan ve paylaşan bir İnternet Sitesi. Sitemiz üzerinden zaman buldukça özellikle kara kalem resim çizmeye meraklı olan veya bu konuda bilgi sahibi olmak isteyen sevgili ziyaretçilerimize, karakalem resim çizmenin püf noktaları üzerine ufak tefek bilgiler vermeye çalışıyoruz. Hatta konu ile ilgili olarak sitemiz içerisinde adım adım karakalem resim dersleri başlıklı bir yazımız da yer almaktadır. Dilerseniz, uygulamalı örneklerle anlatmaya çalıştığımız, karakalem resim çizmeye nereden başlanır, karakalem resim nasıl çizilir, A'dan Z'ye karakalem portre, çalışmamıza göz atabilirler. Ancak biz paylaşmış olduğumuz bu güzel çalışmamızın hala yeterli olmadığını düşünüyoruz. Bu sebeple, daha eğitici ve öğretici olması açısından bugün sizler için çeşitli sitelerden derlemiş olduğum videolu anlatımların yer aldığı karakalem resim derslerini paylaşmak istiyorum. Karakalem resim çizerken resme ilk nereden başlanır, resim çizme konusunda kendisini ilerletmek ve profesyonel karakalem resim çizmek için neler yapılabilir, Portre Karakalem Resim çizmek için gerekli malzemeler nelerdir gibi konuları işleyen videoları buradan paylaşmak istedik... Dilerim, resim çizme hevesiniz daha da perçinleşir ve yeteneğinizi teknik bilgiler ile geliştirirsiniz.


Karakalem Resim Dersleri Videolu Anlatım


Karakalem Resim Çizmeye Başlangıç


Kara kalem portre resim çizmeye ilk olarak çizeceğiniz portre resminin kağıt üzerinde oranlanması gerekmektedir. Bunun için kağıdınız üzerinde çizeceğiniz modele ait genel yüz hatlarına ulaşıncaya kadar araştırma çizgilerinden yardım alıyoruz. Bu arada "araştırma çizgileri nedir ne işe yarar" diye merak eden için söyleyeyim; Araştırma çizgileri, çizeceğiniz portre modelin boyun, kafa, yüz, burun, kulak, ağız gibi oranlarına ulaşmak için resim kağıdı üzerinde kalem ile yapmış olduğunuz çizgilere denir. Bu çizgiler ile önünüzdeki modelin duruş açısına yaklaştığınızda araştırma çizgilerinizi keser ve diğer işlemlere geçersiniz.

UzmanTV  


Karakalem Portrede Göz Çizmek


Karakalem Portre resim çiziminde göz çizmek, galiba en fazla zorlanılan kısım. Çünkü göz insan yüzünün en parlak ve en canlı bölümüdür. Bu canlılığı ve parlaklığı sadece siyah olan bir resim kalemi ile kağıt üzerine yansıtmak el hüneri, karalama ve ışık ayarlaması ile mümkün olabiliyor. Bakalım karakalem portrede göz çizimi ile ilgili uzmanımızın ne gibi önerileri var;


UzmanTV  


Karakalem Portrede Gölgelendirme Yapmak


Karakalem Portre resme ışık vermek, hacim, derinlik kazandırmak ve resmi belirgin hale getirmek için karalamadan yararlanılır. Çizmek için model aldığınız portrede, ışığın en belirgin olduğu noktadan, en az, en silik olduğu alana kadar kalem darbelerinizi verir ve bu şekilde ışığa hakim olursunuz. İyi bir karakalem resim için gölge olmazsa olmazlardandır. Aslında karakalem portre resim çizmek demek ışığı çizmek demektir. Siz bir portre çizerken aslında çizdiğiniz modelin size yansıyan ışığını çizmiş oluyorsunuz. Bakalım karakalem portrede gölgelendirme yapmak ile ilgili uzmanımızın ne gibi önerileri var;


UzmanTV  


Karakalem Portrede Ağız Nasıl Çizilir


Altın oran yakalanmış ve profesyonelce çizilmiş bir portre resim ancak, resim kağıdının iyi oranlanması ile ve çizilecek portrenin kendi içerisinde kaş, göz, burun, ağız gibi birbiri ile iyi oranlanması ile mümkün olabilir. Çizeceğiniz portre resmin, orjinaline %100 benzerlik göstermesini bence beklememelisiniz. Aslında karalaması ile, ışığı ile %100 benzerlik gösteren, kusursuz bir resim çalışması bence bir fotoğraftan farklı değildir. Evet ortaya çıkan iş çok profesyonel ve başarılıdır ama, bana kalırsa çizilen resimde, kalem etkisi veya belirginliği mutlaka hissettirilmelidir. Sözü uzatmadan, bakalım karakalem uzmanı, portre resim içerisinde ağız çizerken nasıl hareket etmeliyiz konusunda ne bilgiler vermiş. 


UzmanTV  


Karakalem Portre Çizimde Burun Nasıl Çizilir


Her insanı bir diğerinden farklı kılan, benzersiz kılan surat biçimi vardır. Kafatası şeklinden tutun da, ağız, kulak, göz, kaş, burun hepsi bir diğer insan ile kıyaslandığında farklılıklar gösterir. Bu durum portre resim çizerken de kendisini hissettirir ve oldukça da önemlidir. Örneğin insanlardaki burun yapısı kiminde biraz uzun, kiminde geniş, kiminde kemerli veya düz. Karakalem ile burun çizilirken genellikle kulak memesinin bitiş noktası referans alınır. Ancak burunun özelliklerini yansıtırkan resmine göre hafif veya koyu tonlarda karalama dan ve ışıktan yararlanılır. 


UzmanTV  


Portresi Çizilen Kişiye Resmin Benzemesi için Neler Yapılabilir


Karakalem portre resim çizerken, seçmiş olduğunuz veya kağıda yansıtmaya çalışacağınız modelin en belirgin, karakteristik özelliklerini kağıda yansıttığınız ölçüde başarılı olursunuz. Örneğin çizeceğiniz resimde modelin uzun bir burnu, dalgalı saçı, kalın dudağı bulunuyorsa, bu karakteristik özelliklerine yoğunlaşmalısınız. 


UzmanTV  


Karakalem Resim için Gerekli Malzemeler


UzmanTV  


Karakalem Portre Canlı Model ile mi Çizilmeli, Yoksa Fotoğraftan mı?


UzmanTV  
Karakalem Portre Çizmeyi Öğrenin


Karakalem Portrede Saç Çizimi Nasıl Olmalı?


UzmanTV  


Karakalem Resimde Gölge TeknikleriUzmanTV  
Karakalem Resim Tekniği


Umarım karakalem portre resim konusunda meraklılar için doyurucu ve güzel bilgiler verebilmişizdir. Bu arada uzman TV'deki değerli Uzmana vermiş olduğu güzel bilgiler için de buradan teşekkürlerimizi iletelim... Sizin bu konudaki yorumlarınızı veya önerilerinizi bekliyoruz. Lütfen bu konuda bilgisi olan, önerisi olanlar bu bilgilerini bizlerle paylaşsın. 

Herkese mutlu ve bol resimli günler diliyorum!
Yorum Gönder Blogger

  1. İbrahim TaşkınCumartesi, Ekim 21, 2017

    Karakalem resim çizimine e meraklı biri olarak sitenizi çok beğeniyor ve başarılı buluyorum. Katkısı olan herkese teşekkürler

    YanıtlaSil

 
Top