karakalem göz
Çocukluğunuzdan beri ufak tefek resimler çizdiniz, küçük küçük müsvedde kağıtlarına bir şeyler karaladığınız oldu ve şimdilerde Profesyonel resim nasıl çizilir ve Profesyonel resim çizmek için neler gereklidir türünden araştırmalar yapıyorsunuz! Sizi kutlamak gerekir. Çünkü sanatın en güzel dallarından birini tercih ettiniz için. Ayrıca daha önceden resim çizme deneyiminiz olduysa, resim çizmenin insanları psikolojik açıdan nasıl rahatlatıcı bir etkisinin olduğunu mutlaka görmüş ve tecrübe etmişsinizdir. Şimdi laf gevezeliği yapmadan size profesyonelce karakalem resim çizmeniz için dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalardan ve güzel bir karakelem portre resim çizmek için gerekli malzemelerden bahsetmek istiyoruz.

* Karakalem resim çizimi ile ilgili olarak biraz sonra sizlerle paylaşacağımız düşüncelerimize geçmeden önce, sizin bir resim sever olduğunuzu ve bu konuda en azından belli bir seviyede resim çizme kabiliyetinizin olduğunu varsayarak düşüncelerimizi aktarıyoruz. Resim çizmeye henüz yeni başlamış biri, bu konudaki yeteneğini test etmeli ve varsa bir yeteneği üzerine katarak devam etmeyi düşünmelidir. Çünkü Maalesef yetenek sonradan kazanılan bir özellik değildir. Şayet bu konuda yeteneğiniz yoksa, bunu bir hobi olarak da düşünebilir veya resim çizmenin psikolojik rahatlatıcı etkisinden faydalanabilirsiniz.

* Etkileyici ve Profesyonel açıdan güzel bir resim çizmenin öncelikli ilk şartı: Sabır ve disiplindir. Sabırlı olmalısınız çünkü ortaya çıkaracağınız karakalemden oluşmuş ilk sanat eserinizin mükemmel olmasını  beklememelisiniz. Çizdiğiniz resim sizi tatmin etmemiş olabilir ancak hiçbir başarı ve ödül tesadüfi değildir. Bu yüzden yılmadan ve bıkmadan fırsat buldukça yeni yeni çizimler yapıp, eski çizdiğiniz resimler ile son çizdiğiniz resimleri karşılaştırıp, hatalarınızı ve bu hatalardan çıkarmanız gereken dersleri aklınızda tutmanız gerekecektir.

* Resim çizmeye henüz yeni başlayacaksanız, hevesinizin kırılmaması açısından mümkünse Portre Resim veya insan resmi çizmemelisiniz. Daha çok doğa, eşya, meyve gibi resimler çizmek el kaslarınızın gelişmesi ve doğru kalem tutmayı ve doğru karalamayı öğrenmeniz açısından daha faydalı olacaktır. Çünkü nihayetinde resim çizen kişiler bunu sadece kendileri için çizmez ve bu eserini başkaları ile de paylaşmak niyetindedirler. Şayet portre resim çizdiyseniz, resmini çizdiğiniz kişiye benzememesi halinde etraftaki tepkiler veya reaksiyon sizin şevkinizi olumsuz yönde etkileyebilir.

* Boş zamanlarınızda, günümüzün en büyük nimetlerinden olan İnterneti kullanmayı ihmal etmeyin. İnternette yeni başlayanlar için resim çizme ile ilgili bir çok örnek çalışma veya size ilham verecek bir çok karakalem çalışması bulabilirsiniz. Hatta bu çalışmalardan bazılarını yazıcınızdan bastırıp üzerinden geçerek kopyasını bile yapmanız gelişiminiz açısından size mutlaka faydalı olacaktır. Her ressam geçmişinde kopyalama işi yapmıştır.


* Resim çizeceğiniz ortam mümkünse size ait bir çalışma alanı olmalıdır. Evinizi veya resim çizeceğiniz mekanı sürekli temiz tutma veya kirletmeme yönündeki takıntınız sizi asıl yapmanız gereken veya üzerinde odaklanmanız gereken resimden uzaklaştırabilir. Bu konuda ebeveynlerin resim çizmeye meraklı çocuklara destek olmaları ve onları teşvik edici olmaları da çok önemli bir konudur.

Profesyonel resim çizim teknikleri

Profesyonel Resim Çizmek için Gerekli Malzemeler?


* Güzel bir karakalem resim çizmek için doğru ve kaliteli bir resim kalemine ihtiyaç vardır. Resim kalemi seçiminde dikkat etmemizi gerektirecek en önemli şey; pigment değerleri yüksek olan kalemleri seçmenin çizer açısından daha fazla fayda sağlayacak olmasıdır. Pigment değerleri az olan kalemlerle yumuşak değerde lekeler elde edilir ve renkler açıktır. Pigment değerleri yüksek olan kalemlerde ise, koyu değerde lekeler elde edilir.Her ikisini de karakalem çalışmalarında kullanabilirsiniz. Bu tercih karakalem çizerine kalmış bir konudur. Bu arada en fazla pigment değerini sunan kalem Füzen diye adlandırılan kalemlerde bulunur. Resim kalemlerinin seçimini yaparken mümkün olduğu kadar deneyerek satın almanızda fayda var. Kalemi muhakkak bir kağıt yüzeyine sürterek leke değerini görün ve ona göre almaya karar…

*Karakalem resim çizmeye başlayanlar için ikinci önemli malzeme; Doğru ve Kaliteli Resim Kağıdı seçimi olacaktır . Resim kağıtları içinde de yine ucuz-pahalı bir çok seçeneği bulunmaktadır .Yeni başlayanlar için amatör resim kağıdı içinizi bir hayli görür bu tür kağıtların gramaji düşüktür ve genellikle gariban öğrenciler tarafından kullanılır.yaygın olarak kullanılan kağıt budur sebebi ucuz olmasıdır.ucuz etin yahnisi olmaz atasözünden hareketle Bu tür kağıtlarda leke değerlerinde istenilen renk koyuluğunu ve geçişleri yapmak çok zordur.Sebebi; kağıt esneklik açısından çok yumuşaktır.Yüzey silgi ile silmeye kalkıştığınızda deforme olur ve genellikle yüzeyde iz kalır. Bu kağıtlardan sadece profesyonel anlamda sadece eskiz olarak faydalanmakta fayda vardır.

Karakalem resim çizmek için gerekli malzemelerden bahsetmişken profesyonel resim kağıtlarından biraz da bahsedelim. Bu gruba giren kağıtlarda kendi aralarında iki gruba ayrılırlar. Bunlar Grenli kağıtlar ve grenli olmayan kağıtlar olmak üzere iki gruba ayrılırlar. İlk olarak grenli kağıtlardan bahsedelim..

Grenli kağıtlar: Yüzeyi dokulu kağıtlardır.Kağıdın gramaj değeri ne kadar yüksekse, gren değeride okadar yüksektir.Gren değeri yüksek olan kağıtlarda karakalem çizim yapmak amatör çizerler için uygun olamayabilir.Çünkü renk geçişlerini vermek zordur.Ama yinede siz yok ben grenli kağıt kullanıcağım derseniz de gren değeri az olan kağıt tercih etmenizi tavsiye ederim

Grensiz kağıtlar: Yüzeyi dokusuz yani pürüzsüz olan kağıtlardır.Yeni başlayanlar için kullanmasını tavsiye edebileceğimiz kağıt türüdür.Grensiz resim kağıdında Renk geçişlerini yapmak kolay ve başarılı sonuçlar verir. Grensiz kağıtlar karakalem çalışmalarında en sık tercih edilen kağıt türleridir.Ortalama 160 gramajlı kağıtlar karakalem için idealdir.Sizde tercihinizi yaparken bunlara dikkat ederseniz Karakalem resim çizerken istediğiniz sonuçlara daha çok yaklaşırsınız.

Yorum Gönder Blogger

 1. Çok güzel açiklama. Resim kurs fiyatlari hakkinda, istanbul da nereler uygundur bir de bu konularda bilgi paylaşa bilir misiniz?

  YanıtlaSil
 2. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 3. Küçüklüğümden beri resim çizerim, yeteneğim var ama istediğim kadar güzel çizemiyorum hiçbir zaman... Çizimi geliştirmek için ya bir kursa gitmek lazım ya da boş zaman bulup bol bol çizim yapmak... İnternette faydalanılabilecek sürüyle video var. Sorun zaman.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. video çok da yararlı videolar az ben bi kismina baktım

   Sil
 4. resim çizmeyi çok seviyorum piskolojikmen iyi geliyor ruhumu dinlendiriyor.bu güzel.bilgiler için teşekkürler ;)

  YanıtlaSil
 5. Bende 1. sınıftayken resim çizerdim :) Halada çiziyorum ama istediğim gibi olmuyor :(

  YanıtlaSil
 6. Cok isime yaradi. Tesekkur ederim!

  YanıtlaSil
 7. herkes resim yapabilir , bilimsel olarak kanıtlanmıştır, resim yapmanın %70 i çalışmak %30u yetenektir...!!!!

  YanıtlaSil
 8. o ilk önce portre çizmeyin yazısı doğru ben daha geçen gün babamdan istedim hani zorluyodum 12 yaşındayımda gittik pahalı geldi gitmedik lükstü epey çünkü o akşam abimi çizmeye çalıştım bırak sen resim kursuna gitme dedi bende yollarsanız daha iyi yaparım dedim de yani isan üzülüyor annem sen çizebilir misin dedi çizimemde yani işte dedi o yüzden daha düzgün bişey karalamadım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sen yinede uzulme yani pes etme yukarda ne yaziyodu sabir daha onunde kocaman bi yol var insan istegince her işi yapar

   Sil
 9. internetteki videolar çok işe yarıyor

  YanıtlaSil
 10. offfffffffffff yarışmam var

  YanıtlaSil
 11. çok güzel bir anlatım gerçekten de. tşk ederim

  YanıtlaSil
 12. Bende cizime yeni basladim aslinda yteneyim var bir cok resme bakip aynisini cizebiliyorum ama insan yuzunu birturlu beceremiyorum yapmak istedimden cok farkli seyler cikiyor üzuluyorum ilk basta nasil resimler cizmem gerekiyor acaba elimi alistirmak icin ve hamgi malzeler gerekli acaba yardimci olursaniz sevinirim

  YanıtlaSil
 13. Yeni başlayanlar için amatör resim kağıdı içinizi bir hayli görür bu tür kağıtların gramaji düşüktür ve genellikle gariban öğrenciler tarafından kullanılır.
  Gariban öğrenciler !!!
  Ben taşa ağaca çiziyorum. Açlıktan taş kemirenler grubundan biri olarak benden siz elitlere selamlar...

  YanıtlaSil
 14. Diyarbakirda özel resim dersi veren kisi varmi ve fiyati nekadar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Emre Karataş Bey;
   Maalesef Diyarbakır 'da Resim dersi veren kurum veya kişiler ile ilgili bilgimiz yoktur. İnternet üzerinden küçük bir araştırma yaparsanız eminiz ki bilgi sahibi olabilirsiniz. Saygılarımızla...

   Sil
 15. Çok yetenekli olmadığımı biliyorum ama öğrenebilir miyim resim çizmeyi?

  YanıtlaSil
 16. Çok yetenekli olmadığımı biliyorum ama resim çizmeyi çok istiyorum.sizce çalışarak öğrenebilir miyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba;
   Çok çalışarak başarılamayacak hiç bir şey yoktur. Aynı yaklaşım resim çizmekle ilgili olunca da durum değişmez. Çok çalışarak sizde harika çizimler yapabilirsiniz. Bu konuda kendinize güvenin lütfen. Sevgiler....

   Sil
 17. Güzel resim yapamıyorum hatta resim yapmıyorum yeteneğimde yok ama 1 çizim gördüğüm zaman ona hayranlıkla bakıyorum resim sergilerine falan gitmek beni çok rahatlatıyor.

  YanıtlaSil
 18. Bende böyle güzel resim çizmek istiyorum yaaa :(((((

  YanıtlaSil
 19. Çizmek istiyorum. Ama bu neden olmuyor!? Her istediğimin olmayacağı bilincindeyim ama yine de istiyorum... Artık resim çizebilenlere hayranlıkla bakmak bir yerden sonra bunaltıcı geliyor. Çok şey istemiyorum aslında. Sadece çöp adamdan başka bir şey çizebileyim. Sadece bu.

  YanıtlaSil
 20. Süpersiniz. Gerçek göz gibi

  YanıtlaSil

 
Top